Show More

 

© 2015. Proudly created with Wix.com

Search
  • Jana Knapová

Nosiči s malými batůžkami a děravými kapsami


Nejhorší je nejistota. Proč mi to neběží? Proč se tak divně trápím tam, kde to dřív šlo? Proč musím přemlouvat svoje tělo, ať ještě běží a ono mi pořád říká, že už ne, že už půjdeme pěšky, že se mu nechce. Co to je za únavu? Jsem snad líná, nebo co?

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak začít hledat odpovědi na podobné otázky je zajít na krevní testy.

V mém případě jsem v nich naštěstí hned našla odpověď - ta zněla: nedostatek železa (ferritinu).

Železo a hemoglobin jsou v lidském těle důležité pro přenos kyslíku krví po těle. Při fyzické zátěži tato spotřeba kyslíku narůstá a červené krvinky se musí pořádně ohánět, aby zvládaly všechny svaly dobře zásobovat, abyste mohli podávat výkon.

Jak to hezky podal jeden z doktorů, se kterými jsem svůj stav konzultovala (Velký dík všem!) : "Tvoji nosiči kyslíku mají malé batůžky, do kterých skladují kyslík. Navíc ještě mají ty jejich batůžky řídké dno a děravé kapsy, takže kyslík, co poberou, ještě cestou ztrácejí."

Moji nosiči se tedy mohli poslední dobou strhat a padali únavou. Jak jsem se to dozvěděla, dala jsem jim chvilku zaslouženého oddechu, společně šijeme nové batůžky a dál jim pomáhám záplatovat díry. Doufejme, že než se přiženou další závody, budou už všichni v plné síle a připravení na pořádné výkony.

I tak jsem tento víkend jsem odjela na závody světového poháru do Finska. Výsledky nebyly světoborné, ale o to teď prostě nešlo. Byly to ale další moc cenné zkušenosti, které snad brzy zúročím. Navíc orienťák v takových severských terénech, to je jednoduše pohádka.

ČLÁNEK WORLDOFO S MAPAMI A VÝSLEDKY

VÝSLEDKY, GPS, TV

#orientačníběh #orienteering #finsko #železo #ferritin

256 views