Show More

 

© 2015. Proudly created with Wix.com

Search
  • Jana Knapová

Pod severní stěnou Eigeru


Finálová série závodů Světového poháru se konala opět ve Švýcarsku, tentokrát v úchvatném prostřední horských štítů a pod největší severní stěnou v celých Alpách.

Čekal nás program: klasická trať (long) - krátká trať (middle) - sprintové štafety.

Long se běžel v nadmořské výšce téměř 2000m. Na start se dokonce jelo lanovkou (na stanici First). Byl to pořádný nářez! Už z modelového tréninku bylo jasné, že takové sklony kopce v Česku jen tak nenajdeme. "Hlavně, ať už to není z kopce a žádné schody dolů", prosili závodníci v neděli, ale to trochu předbíhám.

Klasika byla krásná, fyzicky velmi náročný závod včetně pár mapově technických pasáží se zajímavými volbami postupů. Jednu volbu jsem bohužel odhadla špatně a v závěru jsem udělala chybku pramenící z únavy a neschopnosti se ještě pořádně zkoncentrovat. Bylo z toho 18. místo v nabité světové konkurenci! Moc pěkný výsledek. Do TOP10 navíc chyběly jen 2 minutky.

MAPA + GPS long

Video z modelového tréninku aneb jak vypadal alpský terén (od Lauriho Silda)

V sobotu byl na pořadu middle v detailním horském terénu. Než jsem do Švýcarska odjížděla připravovala jsem se spíš na závod, kde bude potřeba udržet koncentraci, pořád číst detaily v mapě, ještě více než kdy jindy být pečlivý a držet směr. Přesně takový závod to byl, ale mým hlavním problémem vůbec nebyla mapa, ale nohy! V sobotu ráno jsem začala tušit problém. Přes všechno protahování, masáž, správné časování a skladbu jídla jsem se v sobotu cítila, jak kdybych uběhla v pátek ne klasiku, ale rovnou horský maraton! Co teď s tím? Rozklusala jsem se na start, samotný rozklus a rozcvičování jsem vzala opravdu poctivě a zvládla jsem nohy dostat z levelu utrpení na level bolavé nohy. S odhodláním, že to prostě nějak musí jít jsem se vydala na trať. Bohužel nohy celkem záhy sklouzly zase zpátky blíže k levelu utrpení (to jsem nevěděla, co bude následovat další den). Trať byla moc pěkná, ale celou jsem si ji protrápila (to už se mi hodně dlouho nestalo). Bylo z toho umístění v třetí desítce. Bohužel s tím už nešlo v ten moment víc dělat.

MAPA + GPS middle

Po doběhu middlu jsem nutně sháněla někoho, kdo by mi vyměnil nohy! Samozřejmě se nikdo nepřihlásil. Opět jsem zkoušela všechno. Ptám se Kuby (našeho fyzio) jestli s tím jde něco dělat a jestli něco do zítřejších štafet pomůže, ale sama dobře vím odpověď. "Ne, už nic." Opět jídlo, masáž, mastičky, klus, teplá/studená sprcha,.. Výsledek: stále mi dělá značný problém sejít schody dolů, stehna mám totálně kaput. Psychika je největší kamarád v momentě, kdy potkám na schodech Francouze, který má evidentně stejný problém jako já! Vida, nejsem v tom sama!! Hned je to trošičku lepší.

Sprintové štafety se běží v neděli až odpoledne. Ráno tedy opět zkouším můj trik s rozklusem a dostáním nohou do pouhého levelu bolesti. Možná trochu pomáhá. Přiznám se, že jsem docela zoufalá. Jednoduše nemám ráda, když něco nejde, protože přece všechno vždycky jde a nějak se udělá, zvlášť když se jedná o mou (ne)mohoucnost. V posledních nadějích se ptám Kuby, jestli by nepomohlo něco sníst. Pousměje se a říká: "No už leda tak tři ibáče.", odpoví. "No díky.", pomyslím si, ale právě přesně o tom jsem uvažovala. Přemítám, kdy jsem naposledy měla to 'růžové zlo', snad před deseti lety? Naštěstí do toho online vstoupí můj Petr, že ať si za takové nápady nalískám, když to nemůže v danou chvíli udělat on. Ať se vykašlu na ibalginy a jdu do toho! Tak teda jo! To, jak se cítím při rozklusu, už beru skoro jako standard. A psychika opět pomáhá - Tove Alexandersson (vítězka celkové série Světového poháru) se před startem škrábe do schodů přitahujíc se za zábradlí! To není škodolibost, to je pouhá čirá radost. Nejsem v tom vůbec sama! To půjde!

A šlo to.

Byla jsem unavená, nohy bolely, ale trať jsem zvládla překvapivě dobře. Nakonec jsme s týmem Venda (Horčičková) - Píkej (Tomáš Kubelka) - Vojta (Král) - a já doběhli na 11., resp. 6. místě v redukovaném pořadí.

MAPA+GPS sprintové štafety (4. úsek)

Celkově byla ale série Světového poháru v Grindelwaldu krásnou tečkou za letošní světovou sezónou.

#worldcup #worldcup2017 #worldcupfinal #grindelwald #eiger #switzerland #alps #orientačníběh #orienteering #alpy #svycarsko #weltcupfinal

136 views