Show More

 

© 2015. Proudly created with Wix.com

Search
  • Jana Knapová

74 km Zapomenutými horami


Orienťácká sezóna 2017 skončila..

..Nadešel ideální čas pro mé blázniviny.

Ultramaraton Zapomenuté hory

Když jsem se doslechla, že se poběží první ročník zcela nového závodu Rychlebskými horami, věděla jsem, že chci být při tom.

Dlouho jsem neměla skoro ponětí, kde Rychleby leží, ale shodou všemožných náhod jsem je v posledních letech navštívila hned několikrát, v zimě i v létě, na lyžích, chůzí, během i orienťákem.

Zapomenuté hory a zapomenutý kraj mi učarovaly. Má účast byla tedy téměř jistá.

Pořadatelé nabídli trasy 24km, 44km a 74 km. Více jak 70 kilometrů jsem nikdy neuběhla, (maximum bylo tehdy 62km). Jenže to bych to nebyla já. Pořadatelé nabídli 74km, nechť je to výzva! Navíc by mě mrzelo nepodívat se na všechna ta pěkná místa, co nejdelší trasa nabízela!

Pak dorazila další zajímavá informace... - téměř 4000m převýšení jsem teda během jednoho závodu také nikdy neabsolvovala. "To se na těch kilometrech hezky rozloží", říkám si.

Start a cíl závodu byl v Račím údolí poblíž města Javorník. Trasa vedla Českem i Polskem a velká část přímo po houpavé česko-polské hranici. Nejdelší trasa se dostala až na Smrk. Podívali jsme se na Sokolí skály, k Nýznerovským vodopádům. Pár skalek jsme museli přelézt a někdy vedla trasa i mimo jakoukoliv cestu. Prostě nádhera!

Obrovská poklona pořadatelům, že vymysleli opravdu krásnou a smysluplnou trasu, co určitě nadchne všechny, co nejedou přes půl republiky pro asfalt, nebo ty, co raději polezou na opravdovou K2, než aby stejné převýšení museli sbírat v Beskydech neustálým běháním nahoru-dolů.

MAPA TRASY

Krize přicházely a odcházely, stejně jako druhý, třetí,.. dech. Posledních pár kilometrů dost bolelo.. Tedy tak posledních 15km, abych byla přesnější. Tedy ne, že by těch 60 předtím bylo zadarmo.

(Je zajímavé při takových závodech poznávat svoje tělo a hlavu.)

Blížíc se poprvé ke Smrku, cítím přicházející krizi. Začínám si zpívat písničky typu "Komáři se ženili, bzum bzum ženili, kapky vína neměli, bzum bzum..." Jo, to bude tak 40. km, to už znám. Ale záhy zjišťuji, že ještě nejsem ani na 35. No, naštěstí mě zanedlouho čeká občerstvovačka.

Bzum, bzum

Podruhé na Smrku a opět chvílemi chůze střídá běh i po rovině.

Z kopce to začíná být utrpení.

Co se stalo, že najednou z kopce i do kopce upaluju jako na prvních 10 kilometrech doteď netuším.

Ale vydrželo to bohužel asi jen od 55. do 60. kilometru. Aspoň něco.

Už si nezpívám, občas jen vydávám zvuky, co snad ulehčují nohám běh z kopce.

ta-ta-ta

da-da da-da-da

ča ča-ča

Co víc napsat..

Zvládla jsem to! S časem 9hod 25min 49s jsem si dokonce doběhla i pro vítězství v ženské kategorii.

VÝSLEDKY

Byl to nádherný závod!

Veliký dík pořadatelům!

Díky všem za pomoc! Díky závodníkům, se kterými jsem si mohla na trati prohodit pár slov, a moc díky těm, kteří mi fandili v posledních metrech!

#ultra #ultrarunning #rychleby #zapomenutéhory #ultramarthon #ultramaraton #mountainrunning

281 views