Show More

 

© 2015. Proudly created with Wix.com

Search
  • Jana Knapová

Guangdong Historical Road Orienteering Championship 2017 ..aneb poprvé v Číně


Orientační běh v zemi netušených možností

V Česku začalo přituhovat a chvílemi i mrzlo. Ideální čas trochu pocestovat do dálných krajů. Když jsem se dozvěděla o možnosti jet v polovině prosince reprezentovat na závody do Číny, neváhala jsem ani chvilku. A těšila jsem se o to víc, že jsem v Číně nebo takto daleko na východě nikdy předtím nebyla.

Na jihovýchodě Číny nás přivítalo příjemné klima. Závody PWT (3 sprinty a 1 middle) se konaly v okolí velkoměsta Guangzhou (Kanton). Když říkám velkoměsta, tak myslím megaměsta, resp. čínského průměrně velkého města. No nejvíc vypovídající je asi to, že lidí jen v tom městě žije více než v celé naší republice.

Co čekat od Číny a co čekat od čínského orienťáků, to byly dvě otázky, se kterými jsem nasedala do letadla Qatar Airways, dva skoky zcela do neznáma. Přiznám se, že jsem byla trochu skeptická. Ale úplně zbytečně! Závody byly opravdu na úrovni. A tím nemyslím obrovské slavnostní zahájení před každým závodem v čínsky velkolepém stylu (plovoucí podium, paní s klavírem na to podium dovezená, spartakiádní vystoupení uměleckých uskupení, zlaté konfety, proslovy atp.). Myslím tím samotné závody, terény a tratě. U middlu by se možná nějaké mouchy našly, ale ty sprintové odpovídaly evropským standardům. Zajímavé terény, pěkné tratě. A hezké zjištění, že orienťák v Číně frčí.

Nezvykla jsem si snad jen na dvě věci. První věcí byly všudypřítomné kamery a fotoaparáty. Všichni chtěli se všemi fotku, selfie, video. Dávali jste seriózní rozhovor o závodě a v tom jste zjistili, že jste v živém vysílání skrz telefon vlastně kočička, pejsek a kdoví co ještě se tam dá nastavit za šablony. A autogramů jsem za ten týden dala více než za celý svůj život. Ale je skvělé vidět, že můžete někoho namotivovat k pohybu, a ještě lépe k orienťáku.

Druhou věcí, na kterou se nedalo úplně zvyknout, byla pestrost stravy a přístup ke zvířátkům. Vše hnáno ryzí praktičností, kterou Číňanům, pravda, nelze upřít. Z talíře přede mnou na mě kouká useknutá kohoutí hlava, zbytek kohouta je rozsekaný na talíři, připraven ke konzumaci (ta hlava možná taky..?), hřebínek ještě má, zobák, peří už (bohužel) ne. A to už si můžeme koupit želvičky, všech velikostí, za pakatel. Chvíli pohrát a pak zkonzumovat, zřejmě dva v jednom - praktické. No, zkraťme to, zarytí ochránci zvířat by to tu asi těžko rozdýchávali.

Kromě pěkných závodů a kvalitního závodění (na startu nechyběla sprintová esa, včetně medailistů z Mistrovství světa) jsme celou akci částečně pojali i jako poznávací zájezd. Proto jsme se po skončení klání přesunuli na dva dny do blízkého Hong Kongu. Smog se rozptýlil a my po týdnu konečně uviděli modrou oblohu, jak ji známe z Česka. (V Číně ji prý někdy vidí také, když hodně dlouho prší, nebo když o svátcích vypnou továrny.)

Hong Kong je, jako Čína, svět sám o sobě, spousta mrakodrapů, domy, které se tyčí 400m i více do výšky, neskutečné.

Obdobné panorama nás čekalo i při naší poslední zastávce zájezdu, a to v Kataru, v rámci přestupu z jednoho letadla na druhé. Na rozdíl od čínských rozměrů, je hlavní město Kataru Dauhá poměrně malé město. Vlastně celá země má 160x100km.Během pár hodin jsme tak poznali skoro celé město. Bylo co vidět, nově budované mrakodrapy a luxusní čtvrtě budili dojem, že jsem se ocitla ve sci-fi filmu. Realita je taková, že když jste Katarec, nemusíte se starat o to, kdo zaplatí školu, lékaře, vodu, elektřinu,.. pak si jednoduše můžete na rohu místo rohlíků koupit nové Ferrari (nebo Teslu). Problém nastává, když jste jeden z těch zbylých 80 % bydlících v Kataru, tedy Pákistánec, Nepálec, Bangladéšan a musíte na zmíněné Katarce vydělávat.

Ale to už přistáváme v mrazivé Vídni. A o dálném východu už si necháváme pouze zdát.

#sport #čína #china #orienteering #orientačníběh #hongkong #guangzhou #kanton #foshan #kungfu #guangdong #qatar #katar #doha #dauhá #sporticuscz

110 views